Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?


Ülkemizde bulunan 10 milyondan fazla emekli, çoğunlukla geçim sıkıntısı yaşadıklarını ifade ediyor. Emekli olunurken alınan tazminat genel olarak borçlara gitmesinden dolayı ev ya da araba alamayan birçok kişinin banka kredilerine doğru yöneldiğini görmekteyiz. Geçtiğimiz yıllarda yaşlarından ötürü hiçbir banka emekliye kredi vermezdi. Bu konuda atılan adımlar, emeklilerin de konut, ihtiyaç ve taşı kredilerinden faydalanmalarını sağlamıştır.

Son zamanlarda özel ve devlet bankaların emeklilere özel krediler oluşturduklarını görüyoruz. Giderek artan kampanyalar, emekliler ne kadar kredi çekebilir sorusunun da doğmasına neden oluyor. Sürekli olarak düzenli bir gelire sahip olan emekliler aslında bankalar için en sadık müşterilerdir. Devlet garantisi altında olan maaşlar, bankaların emeklilere güvenilir bir şekilde kredi vermelerini sağlıyor.

Emekli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekliler ne kadar kredi çekebilir sorusunun cevabı hemen hemen tüm bankalar içerisinde aynıdır. Bankalar, emeklilerin aldıkları maaş üzerinden bir maksimum kredi oranı oluşturmaktadır. Her emeklinin aylık almış olduğu maaşın en fazla %60 gibi bir kısmını krediye ayırabilmektedir. Yapılan kredi başvurularında en yüksek vade sayısı üzerinden taksitler emekli maaşının %60’lık kısmından fazla ise genel olarak başvurunun reddedildiğini söyleyebiliriz.

Bankalar, emeklilere kredi verirken aynı zamanda geçim durumunu da göz ardı eder. %40’lık bir kısmın emekliler için yeterli olabileceğini düşünen bankalar, bu oranın üzerine çıkılması durumunda hem emeklilerin geçim sorunu yaşayabileceğini hem de taksitler konusunda da sorunlar yaşanabileceğini bilmektedir. Emekliler ne kadar kredi çekebilir konusu üzerinde bu bölüme kadar hazırladığımız yazı içerisinde belirli bir bilgi paylaştığımızı düşünüyoruz.

Yukarıda yer alan bilgilere göre bir emeklinin konut kredisi almasının oldukça güç olduğu görülüyor. Ülkemiz standartlarında bir emeklinin 2,000 TL ile 3,000 TL maaş aldığını düşünürsek maksimum 100,000 TL kredi çekebildiği görülüyor. Bu tutarların üzerinde kredi çekmek isteyen kişiler, bankalar ile özel görüşme yapmaları gerekiyor. Yüksek tutardaki kredi başvuruları için emeklilerin ya bir taahhüt, ya bir ipotek ya da aynı ev içerisinde çalışan başka kişilerin bulunduğunu belirtmeleri gerekiyor. Bu hususlar belirtilmediği sürece aylık taksitler, emeklilerin maaşının %60’lık kısmını kesinlikle geçmeyecektir.

BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap
banka şubeleri | gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | Arapça Sözlük | arapça türkçe çeviri | ruya yorumları tabirleri