Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?


Düzenli bir gelire sahip olan kişiler, ihtiyaçlarını karşılamak ya da acil olarak ortaya çıkan nakit ihtiyaçları için banka kredilerini tercih ediyor. Günümüzde ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi veren bankalar, bu hizmetlerini belirli yasalar ve prosedürler üzerinden sunuyor. Kredi başvurusunda bulunan kişiler, çoğu zaman ihtiyaçlarının tamamı için kredi çekemiyor. Kredi çekmek üzerine plan kuran birçok kişinin maaşımın kaç katı kredi alabilirim? soruları yönelttiğini görüyoruz. Bu yazımız içerisinde başta bu soru olmak üzere kedi çekimi için dikkat edilmesi gereken tüm ayrıntılara değinmeye çalışacağız.

Kredi Çekmek İçin Sigortalı Olmak Şart Mı?

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Kredi çekmek için kredi notunun yanı sıra kişilerin aynı zamanda belgeli bir gelire sahip olmaları şarttır. Aylık düzenli gelir bordrosu ile beraber kişilerin sigortalı olmalarının şart olduğunu söyleyebiliriz. Sigortalı olmak, düzenli bir gelire sahip olmak istenilen tutarda kredi çekmek için yeterli bir etken değildir. Kredi başvurusu yaparken sizlere iletilen formu kesinlikle doğru bilgilerden oluşmasını sağlayınız. Bankalar, ellerinde bulunan sistemler üzerinden başvuruda bulunan kişilerin doğru gelir bilgilerine rahatlıkla ulaşmaktadır. Yazacağınız yanlış rakamlar, alacağınız kredinin de önüne geçmektedir. Herhangi bir şekilde sorun olmayan kişiler, maaşımın kaç katı kredi çekebilirim sorusunu sormaktadır. Bankalar, kişinin aylık gelirine oranla yapacağı masrafları hesaplayarak ortalama bir ödeme periyotu üzerinden maksimum verebilecekleri kredi tutarlarını hesaplamaktadır.

İhtiyaç kredisi çekmek isteyen bir kişi, maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim sorusunun yanıtını birazdan öğrenebilirler. Genelde bankalar, kişilerin aylık gelirlerinin %40 ile %70’ine denk gelecek bir taksit tutarı belirleyerek 36 ay üzerinden verebileceği kredi oranını hesaplamaktadır. İhtiyaç kredisi konusunda kampanyalar hariç her banka 36 ay vade seçeneği sunmaktadır. Bu hesaplamaya göre asgari ücretle çalışan bir kişi maksimum 35,000 TL’ye kadar kredi çekebilmektedir. Son zamanlarda bazı bankaların 60 ay vade olacak şekilde ihtiyaç kredisi verdiklerini de görebilmekteyiz. Taşıt kredisi için de durumun aynı olduğunu, aylık gelirin maksimum %70’ine denk gelecek ödemeler üzerinden 48 aylık vadeden maksimum kredi tutarı hesaplanmaktadır. Konut kredisinde ise alınacak evin ekspertiz değeri üzerinden bankalar kredi vermektedir. Konut kredilerinde maaşımın kaç katı kredi alabilirim konusunda ise bir sınırın olmadığını hatırlatmak istiyoruz.

BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap
banka şubeleri | gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | Arapça Sözlük | arapça türkçe çeviri | ruya yorumları tabirleri