300 Koyun Projesi


300 koyun projesi başvuru şartları ve başvuru nasıl yapılır

Tarım ve hayvancılık bakanlığı 2018 yılında yeni projeye hazırlanıyor. Bakan Fakıbaba söyle açıklama yaptı. Başvuru yapan çiftçilerimize 300 küçükbaş hatvan hibe desteği verecez. Peki 300 koyun hibe desteği başvuru şartları ne olacak , başvuru formları nerden alınacak? Bu soruların tamamını yazımızda açıklayacağız. Çiftçiler aldıkları bu 300 koyun desteği ile hayvancılık yapmaya başlayacak ve bakanlığın belirlediği süre içerisinde ödeme yapmayacak peki ödemler nasıl olacak derseniz ödemeler devlet sizden 3 sene gibi bir süre para almayacak muhtemel olarak şuan konuşulan süre bu , bu 3 sene içerisinde siz kuzular yetiştireceksiniz veya o kuzuları satacaksınız borcunuzu devlete yetiştirdiğiniz kuzularla yada yetiştirip sattığınız kuzuların paraları ile verebileceksiniz.

300 koyun projesi nedir ?

Tarım ve hayvancılık bakan sayın Fakıbaba şöyle açıklamalarda bulundu.  Köyden büyük şehirlere göç etmiş vatandaşlara müjde köylerine dönmeleri şartı ile 300 koyun hibe desteği verilecek diye açıklamalarda bulundu. Ancak bu koyunların karşılığında ipotek göstermeleri gerekiyor arsa veya tarla tapularını ipotek etmeleri takdirde 300 koyun projesinden yararlanabilecekler şöyle devlet verdiği desteği garanti altına almak istiyor. Bu kapsamda köyde tarlası olupta hatvan yetiştirmeye ekip biçmeye sermayesi olmayan vatandaşlarımız faydalanabilecek hem ailesine katkıda sağlayacak hemde kendi işini zorlanmadan yapmış olacak.

 300 koyun projesi başlıyor.

Şuanda piyasalarda 1 damızlık koyun değeri 1000 TL civarı devlet köye dönene 300 koyun proje kapsamında 300 koyun vermeyi düşünüyor ki bu 300 bin TL civarı bir miktar yapıyor buda demek oluyor ki bu proje için devletimiz büyük bütçe ayırması bekleniyor. Ayrıca bunların dışında köye dönüş kapsamında ailelere 1.603 lira asgari ücret ve (sigorta yapılması bekleniyor )

Başvuru nasıl yapılır ? Şartları nelerdir ?

Konu hakkında netleşmeyenama tahmini olarak söylenen şartlar şöyledir. Sıralayalım;

1. T.C vatandaşı olmak .

2. 300 küçükbaş hayvan değerinde arsa veya tarla ipotek etmek .

3. Başka bir iş yerinde SGK’lı olarak çalışmamak.

4. Yapılacak incelemeye göre 300 küçükbaş hayvan bakabilecek yerin ve ahırın olması.

Projede kapsamında verilecek destekler

1. Belirlenen bütçe ve illere göre 300 koyun

2. Destekten yararlanan ve asgari ücretle çalışmayana 1603 lira maaş

3. Başvuru sahibin sigortasının yatırılması

4. Destekten aldıkları koyunlar için yem , veteriner , aşı ve diğer ihtiyaçların karşılanması.

Geri ödemesi na zaman ?

Bakanlık bu proje için büyük bir bütçe ayırdı bu kapsamda bu bütçenin tahsili için şöyle açıklamada bulundu gerek para ile gerekirse hayvan ile tahsil edilmesi düşünülüyor kuzu başı biçilen fiyat 700 lira ile 800 lira arası tahmin ediliyor bu konu hakkında henüz netleşmiş kesin bir açıklama bulunmuyur.

Başvuru için gereken evraklar

Başvurular bizzat şahısların kendileri Gıda Tarım ve hayvancılık bakanlığı il / ilçe müdürlüklerinden yapılacaktır gereken evraklar ;

1. Nüfus cüzdanı ve fotokopisi .

2. İpotek edilecek arsanın tapusu .

3. 300 koyun proje başvuru formu

4. ÇKS kayıt belgesi.

5. Başvuru rehberinde belirtilen evrak ve belgeler.

Asgari ücret kime ödenecek?

Sayın bakanın açıklamalarına göre hayvanlara bakan kişiyi asgari ücret verilecek ve bu şekilde köye dönen kişi devlete olan borcunu ödeyene kadar ailesinin geçiminide sağlamış olacak bu sayede vatandaşlarımız rahatlıkla köye dönmelerini söyleyebilirim dedi.

BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap
banka şubeleri | gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | Arapça Sözlük | arapça türkçe çeviri | ruya yorumları tabirleri