Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?


Altın yatırımı nasıl olmalıdır ? Ne zaman altın alınmalıdır ? Öncelikle bu soruların cevaplarını bu makalemiz de bulacaksınız. Bildiğimiz gibi ülkemizde yatırım aracı olarak en çok tercih edilen altındır peki altın olarak hangi altınlara yatırım yapmalıyız ? Altın alırsam fiyat düşer mi korkularınızın cevaplarını bu makaleden rahatlıkla ulaşabileceksiniz.

Ne Zaman Altın Almalıyım ?

Aslına bakarsanız altını her dönem alabilirsiniz çünkü altın uzun süreli bir yatırım alanıdır. Öncelikle sizin dikkat etmeniz gerek altın piyasasını iyi takip edip altının düştüğü zaman altın olmalıdır çünkü yatırım yaparken altını satarken değil alırken kar edebilirsiniz. Altın ne zaman alınır dolar yükselirse altın yükselir mi ? bu soruların cevaplarını aşağıda ki başlıklar halinde verdiğimiz paragraflardan öğrenebileceksiniz.

1.Finans Piyasası Düştüğü Zaman Altın Alınır 

Finans piyasası düştüğü zamandan kastımız dövizin düşmesi ve hisselerin düşmesinden bahsediyoruz. Bu gibi durumlarda yatırımcıların kağıt paradan yani dövizden ve hisse senetlerinden uzak duracaklar ve altına yöneleceklerdir. bu sayede altının değeri artacaktır. Böylelikle altın alımından kar etmiş olacaksınız ve güzel bir yatırım yapmış olacaksınız.

2. Piyasaya Sürülen Para Çok olursa Altın Alınır 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası piyasaya fazla para sürerek ülke içinde ki sirkülasyonu sağlamaya çalışacak , bu durum alım gücünü arttıracak ve piyasada olan kağıt paranın değeri alacaktır. Bu durum karşısında paranın değerini arttırmak için piyasada ki kağıt parayı merkez bankası geri toplamaya başlayacaktır. bu durum karşısında altın fiyatları tekrar düşmeye başlayacaktır. böyle zamanlarda yatırımcılar paralarını altına yatırabilir.

Altın Alırken Hangi Tür Altın Almalıyız ?

Öncelikle altın alırken en çok dikkat etmeniz gereken konuların başında işlem görmemiş altınlar olmalıdır nasıl mı yani işçilik değeri düşük olan altınlara yatırım yapılmalıdır veya işçiliği olmayan altına yatırım yapılmalıdır. Bunlar tam altın, yarım altın, çeyrek altın veya gram altın olmalıdır. Aldığınız bu altınlarda ise dikkat etmeniz gereken kulpsuz olması yani halk ağzı ile lira altın denilen altından alınmalıdır.

Altın Fiyatı Nasıl Belirlenir ? 

Aslın da yatırımcıların pek bilemediği bir konudur ama bu konuyu özetle açıklayacak olursak dünya üzerinde bulunan altın stoğu 177 000 ton’dur.  bu altının sadece %30’u yatırımcılar tarafından kullanılır. tabi ki bu stok piyasada ki isteğe ve talebe göre değişiklik göstermektedir.  Altın fiyatı nasıl belirlenir ? Konusuna gelecek olursak altın fiyatı dolar üzerinden belirlenir bu hesaba göre 1 ons altın  ağırlığı 31,1035 gram’dır. bu hesaba göre 1 ons altın dolar üzerinden 1290 $ ( Dolar ) yapmaktadır. geçtiğimiz yıl Ağustos ayında belirlenen fiyatlara göre 1 ons altının değeri yaklaşık olarak 41 dolara tekabül ediyor. Altın fiyatı nasıl belirlenir başlığını da bu şekilde açıklamış olalım.

Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

Türkiye’de altın fiyatını etkileyen faktörleri 2 başlık halinde sizlere anlatmaya çalıştık bakalım bunlar neymiş.

  • Dünya piyasasını takip ederek bu konu hakkında fikir yürüme şansımız daha çok olacaktır. Şu şekilde açıklayalım örneğin dünya üzerinde altın fiyatı düşerse ülkemizde de altın fiyatı düşecektir.
  • Dolar – Türk Lirası Kotasyonu bu denge altın fiyatların da dengeyi sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Burada ki kotasyon ne demektir ? Kotasyon iki para biriminin ortalama piyasaya göre değerinin dengesidir. İki para biriminin arasında ki denge değiştikçe altın fiyatında da oynamalar olacak ve değişkenlik gösterecektir.

Dolar Artarsa Altın Düşer mi ?

Aslına bakarsanız bu konuyu sadece dolar ile anlatmaktansa her ülkenin para değeri ile anlatmak daha mantıklıdır. Çünkü ülkemizde dolardan çok Türk Lirası kullanılmaktadır buna göre altın hesaplamasını da TL üzerinden yapmamız gereklidir. genel olarak geçerli bir kural sayılır yatırımcılar için kağıt para değeri artınca altın fiyatlarında bir düşüş yaşanmaktadır  bu durum tüm dünya piyasasında aynıdır Avrupada da başka ülkelerde de kağıt para değeri artınca altın düşüş yaşar. Asıl konumuza gelecek olursak Dolar dünya üzerinde veya ülkemizde bir yükseliş gösterirse altın fiyatı düşecektir. bu konu diğerlerine göre daha garanti bir yöntemdir çünkü dünya üzerinde altın piyasasını belirleyen ve altın fiyat belirleyen para birimi dolar olduğu için yatırımcılar tarafından daha garanti bir yol olarak görülmektedir.

BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap
banka şubeleri | gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | Arapça Sözlük | arapça türkçe çeviri | ruya yorumları tabirleri