Çiftçi Borçlarına Erteleme 2018 Müjdesi


Geçtiğimiz ay bakanlar kurulu toplantısında alınan karara göre çiftçilerin afetlerden kaynaklı  yaşamış oldukları hasat kaybı borçlarını ertelemeli olarak ödeyebilecekler. Tarım işletme sahiplerinin ve çiftçilerin Ziraat bankası ve Tarım kredi kooperatiflerine 1 ocak 2018 ve  31 aralık 2018 tarihleri arasında olan borçlarına erteleme getirileceği açıkladı. Borç ertelemesi için oluşturulan hasar tespit komisyonun kararına göre hareket edilecek ve komisyonda ki oy çokluğuna göre zarara uğrayan çiftçinin borcu ertelenecek.

Çiftçi Borçlarına Erteleme Müjdesi 2018 

Hasar Tespit Komisyonu ve Görevleri

Hasar tespit komisyonu iller ve ilçeler olmak üzere 2 ayrı bölgede bulunacaktır. Komisyon işlevi ise hasara uğramış çiftçi hasar tespit komisyonuna başvurusu anında devreye girecektir.

Hasar tespit komisyonu illerde : Hasar tespit komisyonu illerde valiler veya valilerin atadığı kişiler , Tarım ve hayvancılık bakanlığı il müdürü, tarımsal veriler alanında görevli şube müdürü, defterdarlık tarafından atanan kişi, ve Ziraat odası başkanından oluşan bir kuruldur. Bu kurulu oluşturmak için vali veya valilerin atamış oldukları kişiler nezdinde toplanmak şartı taşımaktadır.

Hasar tespit komisyonu ilçelerde : Hasar tespit komisyonun ilçelerde de aynı ilde olduğu gibi sıralı olarak kaymakam veya kaymakam tarafından atanmış kişinin bilgisi dahilinde toplanma şartı ile Tarım bakanlığı ilçe müdürü, Tarım bakanlığı tarafından atanmış şube müdürü, Ziraat odası başkanı tarafından oluşturulan bir komisyonda ilçelerde genel olarak heyetlerde muhtarlara yer verilir.

Doğal afetlerden dolayı tarımsal alanlardaki zararlarınız dan dolayı develete olan borcunuzu ödemekte zorluk çektiğiniz dönemlerde ilde veya ilçede bulunun bu komisyonlara başvuru yaparak hasar tespiti yaptırın ve Ziraat bankası ve Tarım kredi kooperatifine olan borcunuzu 1 yıla kadar erteleme şansına sahip olun.

Borç Ertelemesi Sebepleri

Yazımızın başında sizlere bahsetmiş olduğumuz  develete olan borcunuzu 1 yıl ertelemek istiyorsanız aşağıda vermiş olduğumuz sebeplerden dolayı borç erteleme talebinde bulunabilirsiniz.

  1. Kar yağışı (Aşırı )
  2. Yağmur Yağışı (Aşırı )
  3. Deprem
  4. Sel
  5. Hortum
  6. Dolu
  7. Çığ
  8. Yıldırım
  9. Don olma
  10. Kırağı

Yukarı da vermiş olduğumuz 10 sebepten ötürü borç ertelemesi için hasar tespit komisyonuna başvuru yapabilirsiniz. Bu doğal afetler neticesinden her hangi bankadan veya Tarım bakanlığından alınmış düşük faizli krediler veya krediler için borç ertelemesi yaptırabilirsiniz. Ancak bu olaydan faydalanabilmek için ÇKS  yani çiftçi kayıt sistemine kayıtlı bir çiftçi olma koşulunu sağlamanız gerekmektedir.

Borç Ertelemesi İçin Başvuru

Doğal afetlerden zarar gören çiftçilerimiz Tarım kredi kooperatifine veya bankaya olan kredi borçlarını ertelemek için başvuru yapması gereklidir. 3 Aylık vade süresinden itibaren kredi borcunuz yada tasfiye olmuş alacak borçlarınız için hasar tespit komisyonunun kararının üstünden 1 ay geçmeden Tarım kredi kooperatifine veya Ziraat bankası şubelerine yazılı olarak bildirmeniz gerekmektedir. Bu işlemleri yapmış olduğunuz takdirde Bankaya yada Tarım bakanlığına olan borçlarınız da 1 yıla kadar ertelemeye gidilecektir.

BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap
banka şubeleri | gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | Arapça Sözlük | arapça türkçe çeviri | ruya yorumları tabirleri