Devlet Destekli Tarım Sigortası


Devlet destekli tarım sigortası hesaplama ve fiyatları hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi yazımızın tamını dikkatlice okuyarak öğrenebilirsiniz. Bu konu ile ilgili olarak sizlere açıklamak istediğimiz tarım sigortası fiyatlarını ve tarım sigortası yapan kurum kuruluş ve bankaları yazarak 3 başlık altında inceleyeceğiz.

Tarım Sigortası Fiyatları Nelerdir ?

Biliyorsunuz ülkemiz tarımcılık sektöründe gerçekten çok ilerlemiş ve dışarıya ihraç eden bir ülkedir. Bu bağlı olarak da tarım sektörünün ve çiftçiliğin artmasına teşvik olarak hükumet tarım sigortacılığı kampanyası başlatmıştır. Bu şekilde emek veren çiftçilerinde Ek 5 yasası ile sigortalı göstererek emeklilik hakkına sahip olmasını amaçlamıştır. TARSİM yani tarım sigortacılığı fiyatları nelerdir neden tarım sigortası yaptırmalıyım ? Ülkemiz 4 mevsim belirgin olarak yaşanan ve olası doğal afetlerin yüksek ihtimal olmasından dolayı sel , kar yağışı ve don vurması gibi çiftçiler için büyük afet olacağı için yetiştirmiş oldukları ürünleri sigortalatmalarını istiyorlar olası bir felaket durumunda emeklerinin boşa gitmemesi ve tarımı canlandırmak için bu teşvik de bulunulmuştur. Şimdi sizlere çiftçiler için ek 5 tarım sigortası primi aylık ne kadar açıklayalım.

Tarım Sigortası Ek 5 Sigorta Primi Ne Kadar ?

Tarım sigortası yaptıran çiftçiler ek 5 tarım sigortası primlerini 23 gün üzerinden yatırarak emeklilik hakkına sahip olacaklardır. Aylık prim tutarları ise ilk 6 ayda aylık  303 TL ikinci 6 ay ise aylık  322 TL olarak belirlenmiştir. ek 5 tarım sigortası yaptırmak isteğe bağlı olarak yapılmakta ve 23 gün üzerinden yatırmış oldukları primleri 30 gün üzerinden değerlendirilerek yatırılacaktır. 2016 yılında bu ücret %35 zam görmüştür.   Bu bağlı olarak da ilk 6 ay toplamda ödemiş oldukları 1,818 TL’den 2,454 TL’ye çıkmıştır. İkinci 6 ay için ise toplamda ödemiş olduğunuz 1,932 TL %35 zam ile birlikte 2,608,2 olarak hesaplanmıştır.

Tarım sigortasını isteğe bağlı olarak kayıtlı olduğunuz SGK merkezlerine giderek tarım sigortası başvuru formu doldurduktan sonra kimlik fotokopileri ile birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuz yapıldıktan sonra tüm SGK’lıların yararlanmış oldukları haklardan yararlanabilirsiniz. Prim yılınızı doldurduktan sonrada emekli olmaya hak kazanacaksınız.

TARSİM 

Ülkemiz de tarım sektöründe uğraşan çiftçimizi bir çok doğa felaketi beklemektedir. Her hangi bi felaket durumun da çiftçinin emeği hibe olup gitmesin ve tarım sektöründe ki bu zahiyat büyüyerek meyve sebze ve benzeri tarım ürünlerinde zama gidilmemesi için çiftçilerin emeklerini ve ekmiş oldukları meyce , sebze vs.  Tarım bitkilerinden zarar etmemeleri için devlet destekli tarım sigortası (TARSIM) imkanı sunulmuştur. Bu şekilde tarım sigortası yaptırmak isteyenler için zorluk olmasın diye devlet TARSIM kuruluşu sayesinde çiftçilerimiz kolaylıkla devlet destekli tarım sigortalarını yaptırabilecekler.

Ayrıca devlet destekli tarım sigortası yaptırmak isteyen çiftçiler TARSIM’le anlaşmalı sigorta şirketlerini kullanarakta tarım sigortası işlemlerini yapabilirler. Bu anlaşmalı sigorta şirketlerini görmek için tıklayınızDevlet destekli tarım sigortasından faydalanan çiftçilerimizin dikkat etmelerini gereken bir diğer konu ise şudur; çiftçi kayıt sistemi ( ÇKS) bu sisteme kaydınız yapılıp yapılmadığından kesin emin olmanız gerekiyor bunu öğrenmek için en yakın tarım müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor ve kaydınızın kesin olarak olduğundan emin olunuz. Ayrıca devlet destekli tarım sigortanız var ve mahsulleriniz her hangi bir sebepten dolaya zarar gördüyse zararınız neden oldu bunu kesinlikle doğru yazmanız gerekiyor çünkü TARSIM tarafından ekspertiz gönderilecek incelemeler yapılıyor söylediğimiz şeyin dışında bi durum çıkarsa sigorta şirketi zararınızı karşılamayacaktır. Bunun dışında olarak seracılık yapmak isteyen ve sera kredisi almak isteyenler devlet destekli sera kredisi başlıklı yazımızdan detayları öğrenebilir.  Son olarak sizlere ziraat bankası tarım sigortasını açıklayacağız.

Ziraat Bankası Tarım Sigortası 

Ziraat Bankası şirketlerinden olab Ziraat sigorta a.ş’nin başlatmış olduğu geleneksel tarım sigortası kampanyasının detaylarını şimdi açıklayacağız.  Ziraat bankasının geçtiğimiz yıllarda da tarım sigortası içinbaşlatmış oldukları kampanyalar vardı bu yılda bu kampanyanın ismi geleneksel tarım sigortasıdır. Geleneksel yarın sigortası başvuruları için Ziraat Bankası şubelerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Ziraat Bankası Tarım Sigortası ( don, yağız, sel , dolu ) gibi afetler sonucu oluşan zararlarınızı karşılar. Bunun dışında olarak sera , hayvan ve hayat sigortalarını ziraat bankası sigorta şirketi üzerinden yapabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap
banka şubeleri | gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | Arapça Sözlük | arapça türkçe çeviri | ruya yorumları tabirleri