Faizsiz kredi veren bankalar 2018


Faizsiz Kredi Veren Bankalar 

Faiz oranlarının düşüş gösterdiği bu günlerde düşük faizli kredi almak için vatandaşlarımız bankalara akın etmeye başladılar. Banklardan faizsiz ihtiyaç kredisi alıp dini kurallara göre yaşayıp ihtiyaçlarını gidermek için faizsiz ihtiyaç kredisine başvuruda bulunuyorlar. Ülkemizde bir çok sebepten dolayı kredi çekme ihtiyacı olabiliyor ancak kredi alacak kişi olarak bankaların kredisi sistemlerinde baktığı şey faizsiz kredi sağlayan banka kuruluşu var mı ? Diye araştırmalar yapıyorlar. İsterseniz size faizin ne demek olduğunu bi paragraf ile açıklayalım.

Faiz nedir ?

Faiz bankaların müşterilerine verdikleri paraların karşılığında vadeli bir şekilde kar payı olmasına denir. Tabi ki sabit bir rakam değildir faiz oranı aldığınız para miktarına ve taksitlendirmeye göre degisiklik gösterir.

Ülkemizde son zamanlarda faiz oranlarının düşmesiyle birlikte son zamanlarda ülkemizde kredi kullanan kişi sayısında büyük bir artış olmuştur bununla birlikte bankalar bu yüzden bir çok faiz sistemi ve kampanyalar düzenliyor. Tabi bu kadar çok kredi kullanan varken bir o kadar da kredi kullanmayan vatandaşımız vardır. Islâm hükümlerine göre hepimizin bildiği üzere faiz haramdır ve faiz alanda verende haram yemiş olur denir. Bu yüzden ülkemizin büyük bir kesimi kredice kullanmaz parasını vadeli hesabada yatırmaz.

Helal konut kredisi veren bankalar

Evet bu başlıkta siz değerli üyelerimiz için yaptığımız titiz  çalışma sonucu olarak sizlere faizsiz kredi veren bankaları açıklayacağız. Bu bankalar ise son zamanlarda ülkemizde ki bankalar devletinde desteği ile katılım banka şubeleri açamaya başladılar. Peki ya Katılım bankası nedir ? Katılım bankaları islami yönden titiz davranan ve faiz ödemek istemeyen tüketicilere helal yönden kredi vermektir.

Ülkemizde birçok banka artık katılım bankacılığına yönelmiştir. Genellikle devlet destekli ve sermayeli bankalardır bunlar ziraat katılım, vakıf katılım vs.  Bankalardır tabi özel sermayeli bankalarda bulunmakta. Peki bu katılım bankaları nasıl faiz olmuyor diyor bazı kullanıcılarımız onuda şöyle açıklayalım islami yönden kâr payı koydukları için faiz olarak geçmiyor.

Katılım bankalarından helal para nasıl alınır?

Bu sorunun yanıtını ülkemizde önde gelen ve tanınan bilinen hocalar tarafından katılım bankası hakkında açıklamada bulunmuştur. Ülkemizde din adamlarının ev almak için kullanılan krediye haram diyorlar bu yüzden katılım bankalarını tercih etmelerini tavsiye ediyorlar. Işte tamda burada faizsiz kredisi veren bankalar olarak öne çıkan katılım bankalarının önemi artıyor.

Şimdi gelelim helal kredi veren bankaların hangilerinin olduğuna ve sistemlerinin nasıl olduğuna

Faizsiz kredi veren katılım bankaları

Katilim bankalarından faizsiz konut kredisi almak istiyorsanız katılım bankalarının internet bankacılık sistemlerinden veya müşteri temsilcilerinden bilgi alabilir veya başvuruda bulunabilirsiniz. Peki bu katılım bankaları hangileri ve hangisi en uygun olanıdır. Isterseniz bakalım bu bankalar hangileri bu bankalar toplam 5 katılım bankadır. Öncelikle kamu sermayeli katılım bankalarına bakalım

1. Ziraat katılım bankası

2. Vâkıf katılım bankası

Birde özel sermayeli katılım bankaları var onlarda şöyle;

1. Albaraka Türk katılım bankası

2. Türkiye finans katılım bankası

3. Kuveyt Türk katılım bankası

Bunlarda 3 banka olarak müşterilerine hizmet vermektedirler.

Bu saydığımız bankalar ile normal faizli kredi veren bankalar arasında ki kar payı oranı neredeyse aynıdır. Örnegin; faizli kredi veren bir bankada 100 bin TL kredi aldınız ve 48 ay vade yaptınız diyelim ödemeleriniz 1500 TL ise katılım bankasından aldığınız 150 TL için ve 48 ay vadeli aylık ödemeniz yaklaşık 1510 civarı oluyor. Ama usul fark olduğu için ve helal olduğu için son zamanlarda katılım bankaları daha çok tercih edilmeye başlamıştır.

Faizsiz kredi veren bankalar ve hesaplamaları

Katılım bankalarının kar paylaşımı ve diğer bankalara oranla kredi oranlarına göre hesaplamak gerekirse bakalım nasıl bir tablo ortaya çıkıyor hangisi müşterilerine daha az kar payı koyuyor inceleyelim

Albaraka Türk Katılım Bankası

Bu başlıkta Albaraka Türk katılım bankasını inceleyelim ve örnekle anlatalım diyelim ki katılım bankasından 10 bin TL ihtiyaç kredisi aldınız ve 29 ay vadeli bunun ödemesi kar paylarıyla birlikte aylık 506 TL olarak ödeyeceksiniz ki bu yaklaşık olarak 12 bin TL ediyor. Bir de diğer sıradan normal faiz veren bankaya bakalım mesela ; Akbank , Akbanktan alınan 10 bin TL ihtiyaç kredisi faiz oranı 1.39 ‘dan 20 ay vadeli ödemesi aylık yaklaşık olarak 509 civarı oluyor buda toplamda ödemiş olduğunuz para miktarı 12 bin 600 TL ediyor.

Az önce hesaplamamızı ihtiyaç kredi üzerinden yaptık şimdi birde konut kredisi üzerinden bakalım ve farklı bir katılım bankası oranlarıyla hesaplayalım bakalım ne kadar fark var.

Vâkıf Katılım Bankası Hesaplama

Vâkıf katılımdan aldığımız 100 bin lira 120 ay vade ile aylık ödemeleri 1427 lira oluyor oda toplamda ödeyeceğimiz miktar 171 bin TL ediyor. Gelelim diğer sıradan kredili bir şekilde kredi alırsan 100 bin lira 120 ay vadeli bir şekilde aldığımız parayı toplam olarak ödeyeceğimiz miktar yaklaşık olarak 178 bin TL’ye denk geliyor.

BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap
banka şubeleri | gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | Arapça Sözlük | arapça türkçe çeviri | ruya yorumları tabirleri