Hangi durumlarda banka hesaba bloke koyar


Genel olarak bankalar müşterilerini mağdur etmemek adına kredi başvurusu ve kredi kartı başvurularını geri çevirmemek adına olumlu yanıt vermeye çalışıyor. Ayrıca bunların yanı sıra bir çok avantajlı kampanya paketleri yapıyorlar. Öncelikle bu kampanyalar müşterilerin isteklerine göre düzenlenir ancak banka kendisini garanti altına almak durumumla kalarak müşterilerin isteklerine kendilerine göre cevap vermek durumunda kalıyorlar. Kişilerin banka üzerinden vadeli hesap, kredi kartı veya kredi kullandıkları zaman ve bu hesaplarda ödenmesi gereken borçlarını zamanında veya hiç öyle ödemedikleri takdirde kişilerin hakkında yasal takip başlatılır ve avukatlık olurlar bu yüzden hesaplara bloke koyulur ve kullanılamaz hale gelir. Bankalar sadece kendilerine olan borçlardan dolayı değil farklı kurumlara olan borçlardan dolayıda hesabınıza bloke koyulabilir mesela devlete vergi borcunuz var ve ödemiyorsunuz bu yüzden hesabınıza bloke koyulabilir. Şimdi maddeler halinde hangi durumlarda hesaba bloke konur tek tek bakıp inceleyelim.

 • Bankadan aldığınız kredinin taksitlerini ödemediğiniz takdirde
 • Müşterisi olduğun bankanın kredi kartı borcunu ödemediğin zaman
 • Kaçak yollarla yurt dışına çıktığınız zaman
 • Bir gün içinde hesaba sürekli yüklü miktarda para giriş çıkışı olduğu zaman
 • Vergi borcunuzu ödemediğiniz zaman
 • Adli bir suçtan dolayı
 • Vergi kaçakçılığı yaptığınız zaman

Yukarıda maddeler halinde yazdığımız sebeplerden dolayı banka hesaplarımıza bloke konur ve hiçbir şekilde bankacılık işlemi yapamazsınız para alimi veya para gönderme gibi hesapla ilgili hiçbir işlem yapamazsınız.

Hesaba bloke nedir ?

Yukarıda da detaylı olarak yazdığımız gibi bankalar hesaba bloke koyabilir ve bu konu hakkında sizlere herhangi bir şekilde bilgi verilmez. Bankaların hesabınıza bloke koydukları gibi hakkınızda başlatılan bir yasal işlem ile devlet tarafından da hesaba bloke koyulur herhangi bir kurumu veya kişiyi olan borcunuz değeri kadar miktara bloke konulur örneğin 3000 TL borcunuz var hesabınıza 4000 lira para var bi hesapta sadece 3 bin TL kadarına bloke konur. Eğer hesabınıza bloke konulduysa ve hiç bir yere borcunuz yoksa bir yanlışlık olmuştur bu gibi durumlarda müşteri olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayınız yada en yakın şubesine gidio blokeyi kaldırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bloke sorgulama nasıl yapılır?

Hesaba bloke konulması durumunda bu olaydan haberiniz olmayabilir. Bankalar bu durumlarda müşterilerine bilgi vermezler borçlu olduğunuz kişi bankalara sizden alacağından dolayı bloke isteğinde bulunur eğer sizin o bankalar arasında birinde banka hesabınız veya kredi kartınız varsa bunlara banka bloke koyacaktır. Bu durum gerçekleştikten sonra borçlu olduğunuz kişi size yazı yazmak zorundadır. Ancak sizin her hangi bir banka ile ilginiz yoksa başvuruda bulunan alacaklı kişiye bankalar hesabınızın olmadığını yazılı bir şekilde alacaklıyı kişiye belirtir. banka hesabını bloke konulduğunu öğrenmek için müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerine arayarak hesaba bloke konulmuş mu öğrenebilirsiniz yada hesabınızda işlem yapmayı deneyerek bloke olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Hesaba Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır ?

Banka hesabına bloke gibi durumlarda insanların aklına gelen ilk şey bu bloke nasıl kaldırabilir? Ve neden bloke konuldu ? Genellikle bu bloke durumları kişilerin devlete olan borçlarından dolayı oluyor vergi borcunuz varsa ödemiyorsanız hesabınıza bloke konur banka bu yüzden bloke koyan kurumla sizin iletişime geçmenizi ister. Kuruma gidip blokenin kaldırılması talebinde bulunduysanız ve onayladıysa banka ile irtibata geçip bloke durumundan kurtulabilirsiniz. Yada sigortalı olarak bir işe başladıysanız maaşınızın 10 da 1 ine bloke uygulanacaktır. Ayrıca borcunuz yüksek miktarda bir tutar değilse o anda borcunuzu elden vererek de hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Borcunuz eğer bankaya ise bankaya giderek yada müşteri hizmetlerini arayarak borcunuzun yapılandırılmasını ve hesabınızın yeniden aktif hale getirilmesini isteyebilirsiniz. Ancak bankalar genellikle bu gibi durumlarda talebinizi dikkate almaz ve bloke durumunu kaldırmazlar.

Blokeli Hesaptan Para Çekilir mi ?

Banka hesabına bloke konulması durumunda hesabınızda para varsa ve bu parayı çekmek istiyorsanız paranızı çekemezsiniz ancak paranızı çekebileceğiniz durumlarda var bu durumlarda şöyle; banka hesabınıza borcunuz olduğu kadarına bloke koyar eğer blokeli paranız hesaptaki paranızdan az ise kalan parayı bankaya müracaat ederek alabilirsiniz. ancak banka bütün hesabınıza bloke koyduysa hiç bir şekilde para çekemezsiniz veya para yatıramazsınız kısacası hesap ile ilgili olan bütün bankacılık işlemlerini yapamazsınız. hesabınıza eğer vergi dairesi tarafından bloke konulduysa borcunuzu vergi dairesi ödemeden yada iki taraf arasında kesin bir anlaşma olmadan banka hesabınızda ki bloke kalmaz aksi söz konusu bile değildir. banka hesabına bloke konulması durumlarında en kesin ve net çözüm borcunuz nereye ise en kısa zamanda borcunuzu bitirmelisiniz.

İlginizi Çekebilir : Garanti bankası konut kredisi başvurusu 2018 şartları ve gerekli evrakları başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Blokeli Hesaba Para Yatırabilir Miyim ?

Banka hesabına bloke konulması durumunda yukarıda da bahsettiğimiz gibi hesapla ilgili hiçbir bankacılık işlemi yapamazsınız yani para çekemezsiniz fatura ödeyemezsiniz ve para yatıramazsınız. Ancak bazı durumlar vardır ki müşteriler hesabıma para yatırılacak ne yapmam gerekiyor bu parayı alamaz mıyım gibi sorular soruyorlar bu konu hakkında da kesin bir bilgi verelim kesinlikle o hesaptan para alamazsınız. ancak başka bir hesap açarak kısa sürelide olsa bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz ki bu kesin bir sonuç değildir bir süre sonra bu hesabınızda bloke olacaktır. Eğer başka bir kişiden size para gelme gibi bir durumu varsa paranızı başka kişi üzerinden alabilirsiniz. Ancak bu konu ile ilgili en doğru yapılması gereken en kısa zamanda borcunuzu bitirip hesabınızı aktif hale getirmeniz.

Maaş hesabına bloke konur mu ?

Maaş hesabına bloke konulması bu durum genellik bankalar tarafından en son çare olarak görülür ancak borcunuzu veya kredi taksitleri ödemiyorsanız bankalar son çare olarak hesabınıza bloke koyar bu gibi durumlarda bankalar müracaat edip hesabın maaş hesabı olduğunu beyan ederseniz oradan gelen para ile ailenizi ve geçimizi sağladığınızı söylerseniz kesin olarak hesabınızı aktif olur ancak banka bu durumda çalıştığınız kurum ile iletişime geçerek sizin bankaya borcunuzun olduğunu bildirir ve hesabınızın bir miktarında kesinti olarak bankaya yatırılması talebinde bulunarak kesik kesik borcunuzdan düşülür.

BENZER İÇERİKLER
Yorumlar
 1. yazan Ahmet

  Mayıs 27th, 2018 at 14:21 (#)

  Banka maaş kartıma bloke koymuş bana söyledikleri Fark lı kişilere birden fazla eft havale yapmam acaba tipobeden idda oynadığım için mi böylese ne yapmam gerek bana yardımcı olursanız sevinirim

 2. yazan Müşteri Danışmanı

  Mayıs 27th, 2018 at 17:14 (#)

  Merhaba Ahmet bey, iddaa oynadığınız için olamaz hızlı bir şekilde birden fazla eft olduğunda müşterisi olduğunuz banka hesap güvenliğiniz adına hesabınıza bloke koyar en yakın banka şubesine giderek hesabınızda ki blokeyi kaldırabilirsiniz.

 3. yazan sedat

  Haziran 2nd, 2018 at 09:45 (#)

  vakıfbankta bulunan kredimi bazı dönemlerde geç yatırdığım için banka maaş günüm 15. olduğu için ayın 13. ünde bloke koyuyor kredi tutarınca yani gecikmiş ödemem olmadığı halde bloke koyuyor ve maaş yattığı ve boke tutarı çekildiği halde benim arayıp hatırlatmamla kalan tutarı bir gün sonra hafta sonuna denk geldiyse iki ve üç günü buluyor maaşımdan kalanı çekebilmem bu işlem yasal mı?

 4. yazan Müşteri Danışmanı

  Haziran 2nd, 2018 at 20:15 (#)

  Merhaba Sedat Bey, Hesabınıza bloka konulmaması için kredi aldığınız bankanın şubesine giderek ödeme tarihinizi düzenleeybilirsiniz. Bu şekilde hem taksitlerinizi aksatmış olmazsınız hemde kredi notunuz düşmez. Ödemeyi sizin maaş gününüze göre ayarlayabilirsiniz.

 5. yazan zeynep

  Haziran 8th, 2018 at 22:51 (#)

  akbanktan oğlum maaş alıyor artı parası vardı kullandı 1300 tl maaşı yattı hesabına yalnız artı paraya kasilmiş kullandığı tutar şimdi artı parayıda kullanamıyor nedendir

 6. yazan Müşteri Danışmanı

  Haziran 9th, 2018 at 15:24 (#)

  Merhaba Zeynep Hanım,
  Sanırım Hesabınızda eskiye düşme uygulanmış ve hesapta para yokken eskiden kullanılmış maaş alınınca kullandığınız kadar miktar eski hesabından kesilmiş bu durumda yapabilecek bir şeyiniz yoktur. Ancak dilerseniz Akbank Müşteri Hizmetlerini Arayarak yada Akbank şubelerini giderek hesap özeti çıkarıp daha doğru ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

 7. yazan banu

  Ağustos 3rd, 2018 at 10:37 (#)

  21 yıl önceki pamukbanka borcum varmış bundan dolayı hesabıma bloke konmuş kredi kartımada ayrıca bloke konurmu bilgi verebilirmisiniz. teşekkür ederim.

 8. yazan Müşteri Danışmanı

  Ağustos 3rd, 2018 at 11:43 (#)

  Merhaba Banu Hanım, öncelikle yorumunuzdan dolayı teşekkür ederim blokeler sadece hesap kartlarına ve maaş kartlarına konur zaten hangi durumlarda banka hesaba bloke koyar yazımızda da detaylı olarak kullanıcılarımızla paylaştık. Ancak daha detaylı bilgi almak istiyorsanız hangi bankanın kredi kartını kullanıyorsanız şubesine gitmenizi öneririz. İYİ GÜNLER DİLERİZ.

 9. yazan banu

  Ağustos 3rd, 2018 at 10:39 (#)

  21 yıl önce pamukbank dan dolayı maaş hesabıma bloke konmuş fakat benim böyle bi borçum yok bankayı aradım devlet tarafından konmuş yapabileceğimiz bir şey yok dediler ayrıca kredi kartımada bloke konabilirmi. ve nasıl bir işlem yapabilirim
  teşekkürler

 10. yazan Erdal

  Ağustos 3rd, 2018 at 11:30 (#)

  S.a ustam benim maaş hesabıma vergi dairesi bloke koymuş içinde azbi miktar vardı . Şimdi ben maaşım hesabıma yattigi zaman hemen çeksem yatar yatmaz aninda bloke koyulurmu.

 11. yazan Müşteri Danışmanı

  Ağustos 3rd, 2018 at 11:45 (#)

  Merhaba Erdal Bey, hesabınıza bloke konulduğu için hiç bir şekilde işlem yapamazsınız borcunuz ne kadarsa vergi dairesinden açtırarak hesabınızda ki blokeyi kaldırabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için maaş hesabınız hangi bankadaysa şubelerine uğramanızı tavsiye ediyorum. İYİ GÜNLER DİLERİZ.

 12. yazan adnan

  Ağustos 9th, 2018 at 19:00 (#)

  merhaba kredi kartımı belli zamanlarda bloke konuluyor açıklama olarak başka bankalar nezlinde olan borcunuzda dolayı kredi kartınız ve artı para hesabınız bloke konulmuştur açıklaması yapılıyor yasal olarak böyle bir durum varmı

 13. yazan Müşteri Danışmanı

  Ağustos 9th, 2018 at 20:23 (#)

  Merhaba Adnan Bey, Evet başka bankalara borcunuz varsa yasal olarak banka hesabınıza bloke koyabilir. Ancak hesabınıza bloke koyulmasını istemiyorsanız borcunuzu yapılandırabilir veya kalan borcunuzu kapatarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. İyi Günler

 14. yazan Mucahit

  Ağustos 27th, 2018 at 23:13 (#)

  Hesabıma bir gün içinde fazla para giriş çıkış olduğundan dolayı bloke koyuldu güvenlik amaclı imir birbuçuk ay oldu bir hafta yedi gün içinde sonuçlanır değiştiler fakat hala bir ses seda yok

 15. yazan Müşteri Danışmanı

  Ağustos 28th, 2018 at 17:52 (#)

  Mücahit Bey, Hesaba koyulan blokeyi hemen kaldırmak için müşterisi olduğunuz bankanın şubesine gitmeniz gerekiyor.

 16. yazan yusuf özel

  Ağustos 31st, 2018 at 20:30 (#)

  Üç haftadır canli iddaa oynadım banka mobil bankacılığıma bloke koymuş hesabımada koyulmuş mudur kredi borcum var onu nasıl ödücem bilmiyorum

 17. yazan Müşteri Danışmanı

  Eylül 2nd, 2018 at 12:10 (#)

  Sizin onayınız karşılığında hesaptan para çıkışı olduğu için banka hesaba bloke koymaz böyle bir durumla karşılaşırsanız banka şubesine giderek actirabilirsin.

 18. yazan Kerim Ceyhan

  Eylül 15th, 2018 at 12:13 (#)

  Merhaba lar maaş kartıma bloke uygulanmış kredili mevduatı bugüne kadar hiç kullanmadım vergi dairesinede borcum yok şükür sebebi nedir acaba bilemiyorum?Birde musteri hizmetlerini arayinca kredili mevduatı borcum yok diyor ve de şube ismini söyleyip borc miktarı söylüyor bi türlü anlam veremedim ..

 19. yazan kurtuluş

  Kasım 6th, 2018 at 17:06 (#)

  calıştığım banka borcum olmadıgı halde parama blko koydu

 20. yazan Müşteri Danışmanı

  Kasım 7th, 2018 at 21:05 (#)

  Yasa dışı bir yere örneğin bahis gibi, o bankadaki hesabınız üzerinden ödemede bulunduysanız banka o işlem yüzünden bloke koymuş olabilir. Bankanızla iletişime geçip detayları öğrenebilirsiniz.

 21. yazan Mehmet

  Aralık 7th, 2018 at 21:41 (#)

  Merhaba 3 sene önce hesap açtım
  Lakin 2 senedir hiç para yatmadı yatırmadım
  Bugün para yattı banka bloke koymuş sebebi 6 ayı geçen sürede hesaplarda oynama olmadığı için konmuş güvenlik amaçlı sizce bu ola bilir mi

Yorum Yap
banka şubeleri | gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | Arapça Sözlük | arapça türkçe çeviri | ruya yorumları tabirleri