KOSGEB Nedir? KOSGEB başvurusu nasıl yapılır ?


KOSGEB Nedir ?

Kendi işini kurmak isteyen, ticaret hayatına atılmak isteyen, yeni bir iş, yeni bir gelir kapısı sağlamak isteyen kişilerin, bu planlarını hayata geçirmek için sadece istemeleri yeterli değildir. Elbette herhangi bir işte başarılı olabilmek için öncelikle düşünmek, istemek, planlamak ve adım atmak gerekir. Ancak işin bir de maddi boyutu vardır.

Eğer yeterli miktarda sermayeniz yoksa bu planlar hayalden öteye geçemez. İşte bu noktada, yeni girişimcilerin öncelikle kendine daha sonra da ülke ekonomisine fayda sağlaması açısından devlet tarafından verilmiş destek kredileri devreye girmektedir. Girişimcilerin yaptığı projeler için devletin yaptığı yardıma hibe denmektedir.

Bu girişimcilerin belli kurallar ve sertifika dahilinde başvurmaları sonucu, harcamalarının bir kısmının devlet tarafından karşılanması ise KOSGEB hibesidir. KOSGEB girişimci ruhunu yaygınlaştırmak, girişimcilerin rekabet duygularını geliştirmek, ülke ekonomisindeki paylarını artırmak ve bu çalışmalarıyla dünyada örnek olmaya çalışan bir kurumdur.

                                                          KOSGEB Nedir ?

KOSGEB Ne işe yarar ? 

KOSGEB genel olarak ülkemizde iş sektörünü geliştirmek ve yeni girişimcilere destek olmayı amaçlayan devlet kurumudur peki ne işe yarar nasıl faydalanabilirim diyorsanız hemen konu ile ilgili geniş araştırmalar sonucu elde etmiş olduğumuz bilgileri sizlerle paylaşalım KOSGEB eğitim kursuları açarak yeni girişimci olmak isteyen bayanlara veya erkeklere kendi işini kurmak ve kendi işinin patronu olmak isteyen ev hanımlarına kurs verip yeterli eğitimi almasını sağlayan ve bu kursları başaralı bir şekilde bitirenler için devlet destekli olarak kredi vererek iş kurmalarına yardımcı olan kurumdur. ayrıca KOSGEB hibesi nasıl alınır diye merak ediyorsanız az önce bahsettiğim gibi KOSGEB kursunu başarılı bir şekilde bitiren kişiler kendi iş yerini açmayı amaçlıyorsa bir proje yapması lazım ve bu projenin mühendisler tarafından onaylandığı takdirde KOSGEB projeniz dahilindeki bütün maliyetler için hibe veriyor ve kendi iş yerinizi açmış oluyorsunuz.

KOSGEB desteğinden kimler faydalanabilir nasıl ?

Aslında KOSGEB’i bir kere bile olsa birileri konuşurken bile duymuşsunuzdur ben iş kuracağım işte KOSGEB’den hibe alacağım şöyle böyle diyen bir sürü insan görmüşsünüzdür çevrenizde aslında bu konu tam olarak da böyle değil yani halk arasından bilindiği gibi değildir peki KOSGEB’den nasıl faydalanabilirim ? hemen bunu maddeler halinde açıklayalım.

  • KOSGEB eğitimi alarak başarılı bir şekilde bitirmek
  • KOSGEB uygulamalı eğitimi alan kişiler
  • İŞGEM bünyesinde bulunan girişimciler

Yukarıda ki maddelerde açıkladığımız şekilde bu şartlara sahip olan kişiler iş kurma aşamasından KOSGEB tarafından hibe alabilirler. Ayrıca KOSGEB tarafından ev hanımlarına 50 bin TL iş yeri açma kredi imkanı sunulmaktadır bu konuyla ilgi detaylara ulaşmak için KOSGEB ev hanımlarına 50 bin TL faizsiz kredi yazımızı okuyabilir detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

KOSGEB’e Nasıl Başvuru Yapılır ?

KOSGEB’e başvuru yapmak çok kolay sadece yapmanız gereken bir kaç adım vardır. Şimdi bu adımları biz sizler için maddeler halinde vereceğiz.

  • Kurum web sitesine girerek kayıt yapmalısınız.
  • KOBİ Beyannamesi doldurmalısınız. Kuracağınız işletmenin KOBİ niteklerine uyup uymadığı kontrolü için
  • Beyanname Kontrolü Doldurmuş olduğunuz beyanname kontrol edilir
  • Ve son adım olarak aklınızda kurguladığınız iş planını KOSGEB uzmanları ile değerlendirme ve bilgi almak

Yukarı yazmış olduğum adımları uyguladıktan sonra KOSGEB’e başvuruda bulunabilirsiniz. ayrıca esnafa 30 bin TL faizsiz kredi veren bankalardan da yararlanarak iş yerinizi kurabilirsiniz. Bu konuyla ilgili olarak da esnafa 30 bin TL faizsiz kredi başlıklı yazımızdan konuyla ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap
banka şubeleri | gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | Arapça Sözlük | arapça türkçe çeviri | ruya yorumları tabirleri