Köye dönüş projesi hibe ne kadar ?


Köye dönüş projesi devlet teşviği ile 2016 yılında başlamıştı 2017 yılında da devam eden köye dönüş projesi 2018 yılında köye yerleşenler için devlet hibe vermeye hazırlanıyor. köye kesin dönüş projesi kapsamında 15 bin genç vatandaşımıza 30 bin TL hibe verilmişti. Bu projeden yararlanmak isteyenler sadece köye kesin dönüş yapan çiftçiler ve gençler yararlanacaklar.

Köye dönüş projesinde yaş sınırı kaç?

2016ve 2017 yıllarında köye dönüş projesinden yararlanan binlerce vatandaşımız vardı ve bu roje kapsamında yaş sınırı 27 olarak belirlenmişti. 2018 yılında da yapılması beklenen köye dönüş projesi muhtemel olarak en fazla 30 yaş sınırı olmasıdır. Geçtiğimiz yıl köye dönen çiftçilerimize hibe desteği verildiği gibi bu yılda 30bin TL  hibe verilmesi bekleniyor. 30 TL hibe alan genç çiftçi ve üreticiler köylerine döndükleri takdirde bu sayede tarlalarını rahatlıkla ekip biçerek masraflarını kolaylıkla çıkarıp üretim yapmaya başlayacaktır. Ayrıca hükümet köye dönen çiftçilerimiz ve aileleri için sigorta yapmayıda düşünüyor.

Köye dönüş projesine nasıl başvuru yapabilirim şartları nelerdir?

Köye dönüş  projesi geçtiğimiz yıllarda çiftçilerimizden proje istenmişti ve bu projeden hiç bir ücret talepesilmemisti genccifti isimli bi internet sitesi açarak burdan köye dönüş yapmak isteyenler projeleri seçtiler ve köye dönüş projesinden faydalandilar bu yılda aynı şekilde yapılması beklenen projenin detaylarını gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilecek  Yıl geri ödemesiz hayvan kredisi veren bankalar 2018  başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Geçtiğimiz yılda büyük şehirlerde yasayan genç vatandaşları şehirlerden köye dönmeleri için teşvikte bulunulmuştu bunu amacı ise işsizliğin azaltılması ve tarım üreticisinin artmasını sağlayarak dışa bağımlılığı azaltmaktir. Köye dönen bir genç çiftçi tarımla uğraşıp üretim yapacak ve ülkeye katkıda bulunacak yada hayvancılık yapacak et ve süt ürünlerinde ülkenin dışa bağlı olmasından kurtarılmasına katkıda bulunacaktir. Işte bu yüzden 2018 yılında da devlet aynı teşviği sağlıyor.

Köye kesin dönüş 2018 şartları şu şekildedir. Öncelikle köye dönüş yapacak olan kişinin ÇKS kayıtlı olması gerekiyor kaydı yok ise kayıt yaptırması gerekiyor ayrıca köye dönen genç çiftçimiz gideceği köye imametini aldırması gerekiyor ve başvuru yaparken o köyün ikametgah kağıdı götürmesi gerekiyor.

Köye dönüş projesi ne zaman başlayacak 

2018 yılında köye dönüş projesi hala yapım aşamasında ve görüşmeleri devam etmektedir. Köye dönüş projesinde genç çiftçiler için 30 bin TL hibe düşünülürken tavukçuluk ,koyun ve hayvancılık için ise %50 gibi verilmesi bekleniyor 500 büyükbaş düve besiciliği yapanlar için de aynı şekilde %50 hibe verilmesi bekleniyor köye kesin dönüş yapanlar için daha bir çok kolaylık sunulmaktadır.

2018 yılında köye dönüş yapanlar için 30 bin TL yanı sıra 30 yüklü düve verilmesi konuşuluyor projenin henüz onaylanmadığını ve bankalar tarafından onaylanması bekleniyor. Bunlar bir kenara 2018 yılının bütün çiftçiler için çok iyi bir yıl olacağı düşünülüyor. Ayrıca köye dönerek hayvancılık yapmak isteyenler için Küçükbaş hayvancılık kredisi desteği verilmektedir. Detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap
banka şubeleri | gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | Arapça Sözlük | arapça türkçe çeviri | ruya yorumları tabirleri