Kredi Borcu Gecikirse Ne Olur ?


Son zamanlar da sık sık karşılaştığımız sorulardan birisi olan kredi borcum gecikirse ne olur ? Kredi borcum 1 ay gecikirse ne olur ? Hesabıma bloke konulur mu ? Bu gibi sorularla sürekli olarak karşılaşıyoruz. İşte tüm bu soruların yanıtlarına bu makalemizde sizlerle paylaştık kredi borcu gecikme durumları nelerdir? Borcumu geciktirirsem ne yapmalıyım hepsinin cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Kredi borcunuzu 1 ay , 1 hafta gibi kısa süre aralığında beklenmedik maddi sıkıntılarda ödeyemediğiniz durumlarda ne olur ? Banka sizlere iletişim yollarıyla ulaşmaya çalışır bu ( telefon, e-posta, SMS ) bunlardan her hangi biriyle sizinle iletişime geçerek borcunuzu ödemenizi aksi takdirde yasal işlem başlatılacağı hatırlatılır. 1 ay içerisinde kısmi bir ödeme yaparsanız kalanını ise diğer aya aktarırlar yada 1 hafta yada 1 ay boyunca borcunuzu ödeyemezseniz. Sadece iletişim yoluyla uyarılırsınız. Ancak borcunuzu 2 ay ödemezseniz hakkınızda yasal işlem başlatılır. hesabınız bloke olabilir hangi durumlarda banka hesaba bloke koyar  olur bu linkten tıklayıp takip edebilirsiniz.

Kredi Ödemeleri İçin Yasal Süreçler

Tüketici kredisi yönetmeliği ile hayata geçmiş bu yasal süreç 2015 yılında yürürlüğe girmiştir. Kredi borcunuzun 2 ay ödenmemesi durumunda banka tarafından  kredi taksitlerinizin iptal edilerek kredi borcunuzun tamamı talep edilir. Ancak bankalar bu gibi durumlarda müşterilerine 3 ay müsaade verirler. 3 ay boyunca taksitlerin ödenmemesi durumunda bu durumda gecikme gününe göre faiz oranı uygulanır. İşte bu yazımızda tam olarak bahsetmiş olduğumuz konu kredi borcu 1 ay gecikirse ne olur diye soru soranlar için net bir cevap olmuştur diye düşünüyorum. Konuyla ilgili olarak söylemek istediğim en önemli konulardan bir tanesi de şudur. Kredi borcunuzu 1 ay değil 1 hafta değil sadece 1 gün bile geciktirirseniz çok zararını görürsünüz çünkü Kredi notu belirleme kurumu sizlerin bankalara olan borçlarını geciktirmeden ödemenizi takip ediyorlar bu durumlarda anında kredi notunuz düşecektir. Bundan sonra ki kredi başvurularınız da zorluk çekeceksiniz hatta belkide kredi alamayacaksınız. Bu yüzden kredi borcunuz varken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta borcunuzu 1 gün bile olsa geciktirmememiz.

BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap
banka şubeleri | gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | Arapça Sözlük | arapça türkçe çeviri | ruya yorumları tabirleri