Çiftçilere Borç Yapılandırması 2018 [ Son Dakika ]


Devlet müjdeyi verdi. Çiftçilerimiz ödeyemedikleri ve ödemedikleri tarımsal borçlarını yapılandırabilecekler ayrıca finansman  sağlayarak kapatabilecek ve bu borçlar yüzünden ortaya çıkan faizin yarısını devlet karşılayacak. Çiftçinin borcunu kapatması için devlet 5 yıl vadelendirme yapacak. Peki çiftçi yapılandırma kredisi için nereye başvurmalı?

Çiftçilere Borç Yapılandırması 2018

Çiftçi Yapılandırma Kredisi Başvurusu

Tarım ve hayvancılık bakanı çiftçilere müjdeyi verdi çiftçinin ödenmemiş tüm borçları yapılandırılacak ve Tarım kredi kooperatifinden veya Ziraat bankasından kredi çekip de ödemeyen çiftçiler için ödenmesi gereken borçlar için yapılandırma yapılacak.

Çiftçi Borç Yapılandırma Kredisi Şartları

Ziraat bankası veya Tarım bakanlığı ve başvurulacak olan kurumlar tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak sayın Bakanımızın açıklamalarına göre aşağıdaki şartların geçerli olacağı ön görülüyor.

 • Borcun çiftçi tarafından tarımsal faaliyetler için kullanılmış kredi olması. (araç, konut,vs. hariç)
 • Borcun Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatifi tarafından kullanılmış olması lazım (diğer bankalar hariç)
 • 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle ödenmesi gereken borcun ödenmemiş olması gerekmektedir. (bu tarihten sonra ödenmemiş veya yeni oluşan borçlar hariç)

Borç Yapılandırma Kredisi Hangi Şartlarda Verilecek?

Çiftçiye ve üreticiye daha önceki borçların kapatılması için Devlet yeni bir kredi imkanı sunacak ve bu krediyi çiftçiye elden ödemeden direkt olarak borçlu olunan kuruma yatırılacaktır. veya yeni bir kredi yapılandırması yerine Tarım kredi veya Ziraat Bankası kendi bünyesinde bulunan temerrüte düşmüş borçlar için yeni bir yapılandırma yapacak ve borcun faizinin yarısını devlet karşılayacak geriye kalan borç ise eşit taksitler halinde bölünerek çiftçiye ödeme kolaylığı sağlayacaktır.

 1. Borcun ödenmesi gerekirken ödenmediği tarihten itibaren yapılandırma tarihine kadar arada geçen zaman için çiftçiye %3 oranında faiz uygulanacaktır.
 2. Uygulanan bu faizin yarısını hazine hazine müsteşarlığının gelir kaybı ödeneğinden karşılanarak başvuru yapan çiftçi ise , tarımsal cari faiz oranının yarısını ödeyecek.
 3. Çiftçi kredi mevzuatının Resmi Gazetede yayımlanması ile başlayacak.
 4. Çiftçinin borcu toplam 5 taksit olacak
 5. Yapılandırma başvuruları başladıktan sonra  çiftçi ilk taksidi yatırdıktan sonra ikinci taksidi 2018 yılının KASIM ayına erteleyecek ve yılda bir taksit ödemeli olacak.
 6. Borçlar 5 yıl süresince  yılda bir kez ödeme yapılacak.

Çiftçi Borç Yapılandırma Kredisi İçin Başvurular Nereye Yapılacak

Çiftçilere verilecek olan yapılandırma kredisi resmi gazete yayımlanarak yürürlüğe girerek uygulamaya başlayacak. başvurular için kanun yürürlüğe girdiği tarihten başlamak kaydıyla son bulduğu borcun yapılandırmak isteyen çiftçinin yürürlük tarihinden başlamak üzere Türkiye Tarım Kooperatifine vaya Ziraat bankası şubelerine başvuru yapmaları gerekmektedir. ilk taksidi ödeyen çiftçiler ikinci taksidi bir yıl sonra ödeyecek.

Çiftçilerimiz  2017 – 2018 – 2019 – 2020 – 2021 yıllarında yapacakları ödemeler sayesinde borçları kapatılacak.

Çiftçi Borç Yapılandırma Kredisi İçin Diğer Ayrıntılar

Tarım kredinin ve Ziraatın vereceği yapılandırma için şuan geçerli olan tarımsal cari faiz oranı geçerli olacaktır borcunu ödemeyen çiftçi bu cari faizin yarısını ödeyecektir ve geriye kalan kısmı ise devlet karşılayacaktır.  %11 oranında olan cari faizin yarısını yani %5,5 lik kısmını devlet diğer %5,5 lik kısmını ise çiftçi tarafından  ödeneceği Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından açıklandı.

Çiftçi borç yapılandırma kanununun yürürlüğe girmesiyle Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankasına borcu olup ta kanundan önce yapılandıran çiftçilerimizde başvuruda bulunarak bu kanundan yararlanabilecekler.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi ile davalık olan çiftçilerin bu kanundan yararlanabilmeleri için davalarını geri çekilmek zorundadırlar. Davası devam eden çiftçiler bu kanundan yararlanamayacaklar. bu uygulamadan 320.870 çiftçinin yararlanması bekleniyor.

Çiftçi Yapılandırma Örnek Ödeme Planı;

 1. İlk Taksit: Ekim 2017
 2. İkinci Taksit: Ekim 2018
 3. Üçüncü Taksit:Ekim 2019
 4. Dördüncü Taksit:Ekim 2020
 5. Beşinci Taksit: Ekim 2021

Yukarıda da görüldüğü üzere çiftçilere 5 yıl tarımsal borçlarını kapatmaları için bir olanak tanınmıştır. Hiçbir banka şubesi hiçbir finans kuruluşu böyle bir yapılandırma kredisi vermez.

ÇİFTÇİ BORÇ YAPILANDIRMA YASA TEKLİFİ TBMM’DE KABUL EDİLDİ!

Çiftçilerimizin borçları ile ilgili borç yapılandırma yasası meclise sunuldu ve bu torba yasa ile birlikte borç yapılandırma kanunu kabul görüldü borcu yapılandırılan çiftçi 5 taksitle yılda bir kere ödeme yapacak her yıl ekim ayında ödemeler yapılacaktır.

BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap
banka şubeleri | gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | Arapça Sözlük | arapça türkçe çeviri | ruya yorumları tabirleri